Filtre a rekuperácia v čase pandémie COVID-19
Vzhľadom na množiace sa otázky na túto tému prinášame článok a akési nasmerovanie v dobe neistoty.
Filtre vs. koronavir SARS-CoV-2
Prakticky žiadny bežný filter pre vzduchotechniku nemôže úplne 100% zachytiť úplne všetky vírusy. Avšak podľa klasifikácie vzduchových filtrov podľa STN EN 1822:2010 môžeme vyčítať, akú účinnosť majú vyššie triedy filtrácie a či by mohli proti koronaviru pomôcť.
Pre lepšiu predstavu uvedieme príklad. Pokiaľ vezmeme predpokladanú veľkosť vírusu 0,112 µm v expozícii napr. 10 000 ks týchto vírusov a použijeme filter HEPA H13, prejde čisto štatisticky filtrom práve 5 vírusov. My ale možnú expozíciu nepoznáme a predpokladáme, že bude podstatne nižšia, potom sa javí filter HEPA ako veľmi vhodný.
Filtre F7 zachytávajú častice o veľkosti od 0,4 µm, teda 4x väčšie ako je samotný vírus. Avšak pokiaľ sa vírus naviaže vo vzduchu na prachové častice, tak filtre tejto triedy veľmi jemný prach zastavia a vírus aspoň zbrzdia. Preto je nutné filter napr. v rúškach meniť!
Všeobecne je možné zhrnúť, že nejaká filtrácia vždy lepšia ako žiadna. Tzn. požití i filtrácie F alebo G je lepšia ako nič.
Dbajte na hygienu pri výmene filtrov!
Systém vetrania s rekuperáciou vs. koronavir SARS-CoV-2
Pokiaľ máte pochybnosti o čistote vonkajšieho vzduchu a máte možnosť si do rekuperačného systému zakomponovať práve HEPA filter, musíte ho pre zachovanie jeho účinnosti najlepšie zatmeliť alebo prilepiť do filtračného boxu prípadne rámčeka v mieste filtra jednotky, podľa situácie. Toto opatrenie by ale mali riešiť len veľmi ojedinelé prípady inštalovaných systémov núteného vetrania v rodinných domoch príp. bytoch. Príkladom takéhoto prípadu môže byť napr. nasávanie vzduchu priamo z rušnej ulice blízko zastávky MHD. Ďalším možným opatrením môže byť úprava prevádzkovej doby jednotky v závislosti na možnom nasávaní škodlivého vzduchu.
Z vyššie uvedeného teda vyplýva, že nižšie triedy filtrácie ako G alebo F vírus zachytia s ešte menšou účinnosťou a na obmedzenú dobu, než prepadne, ale pre bežné inštalácie v rodinných domoch, kde nehrozí nasatie infekčného vzduchu, tieto filtrácie stačia a je to stále oveľa lepší ako žiadna filtrácia a vetranie oknami.
Mali sme otázku, či zvýšená násobnosť vetrania môže tzv. zriediť infekčný vzduch v interiéri. Z logiky veci tomu tak je, vďaka tomu, že čerstvý privádzaný vzduch sa nestretáva s odvádzaným, tak nehrozí riziko znečistenia čerstvého vzduchu. Na druhej strane zvýšená rýchlosť vzduchu môže navýšiť rýchlosť pohybu vzduchu prenášajúcich vírus z miestností v pretlaku (kancelária) do miestností s podtlakom (chodba). Všetko závisí od rozloženia výustok.
Ohľadne vetrania s rekuperáciou teda odporúčame vetrať tak, ako ste vetrali bežne s ohľadom na vlhkosť a koncentráciu CO2.
Vetrajte, nech nemáte zaprdený vzduch!
Veľa zdravia všetkým!
Počúvajte nariadenia vlády a hygienikov. Článok zhŕňa iba naše poznatky a sú to nezávislé odporúčania z pohľadu vzduchotechnikov.
Nie sme epidemiológovia, vedci ani lekári.
uverejnené 18.3.2020 - tím Luftuj Ing. Tomáš Trávníček a Ing. Pavla Skalická