Ako nastaviť systém vetrania s rekuperáciou v lete
Začína sa leto, teploty stúpajú a prichádza čas postarať sa o systém vetrania s rekuperáciou vo vašom dome. So štartom letných prázdnin sa zmení aj pravidelný režim v dome. Deti prestanú chodiť do školy, budú doma alebo naopak všetci odídete na dovolenku a dom zostane prázdny. Pokiaľ vás v lete žiadne cestovanie nečaká, budete musieť naopak riešiť, ako v dome aj napriek tropickým vonkajším teplotám udržať čo najpríjemnejšiu klímu.
Pripravili sme pre vás niekoľko rád, ako svoj systém vetrania s rekuperáciou v lete optimalizovať.
Čo kontrolovať:
1) nastavenie jednotky – nevykurovacia sezóna, požadovaná teplota
2) filtre
3) sifón
4) výkon jednotky pri otvorenom okne
5) režim predchladenia a bypassu
6) nastavenie režimu dovolenka
Správne nastavenie je základ
Overte, že je systém riadenia vašej rekuperačnej jednotky nastavený na vykurovaciu sezónu a že je znížená požadovaná teplota prívodného vzduchu. Prípadne prenastavte týždenný rozvrh podľa aktuálnej situácie alebo využite čidiel CO2.
Uistite sa, že predohrev je deaktivovaný.
Skontrolujte filtre a sifón
Obdobie peľovej sezóny je za nami, tak nezabudnite skontrolovať a prípadne vymeniť filtre . Zanesené filtre môžu spôsobiť preťaženie ventilátorov a ďalších komponentov systému, čo môže viesť k ich rýchlejšiemu opotrebovaniu alebo dokonca k poruchám. Niektoré jednotky môžu mať vyššiu spotrebu energie u iných môže dôjsť k zníženiu prietoku vzduchu.
Pokiaľ nemáte na odvode kondenzátu z jednotky nainštalovaný guličkový sifón , ale len zaliatu hadičku so slučkou, pravidelne kontrolujte množstvo vody. Voda alebo gulička v sifóne je nevyhnutná, aby zabránila spätnému prúdeniu vzduchu a nepríjemným pachom. Pokiaľ voda vyschne, sifón prestane plniť svoju funkciu. Overte, či kondenzát voľne odteká a nedochádza k jeho hromadeniu. Zablokovaný odtok môže spôsobiť pretekanie sifónu a únik vody do priestoru rekuperačnej jednotky alebo okolia.
Vetrať oknom alebo nie?
Pokiaľ máte systém vetrania s rekuperáciou, je obvykle lepšie nechať okná zatvorené a spoliehať sa na tento systém, aby udržiaval optimálnu kvalitu vzduchu a teplotu. Otvorenie okien môže narušiť tento proces a zvýšiť spotrebu energie, pretože systém bude musieť zvýšiť výkon, aby vyrovnal teplotné rozdiely. Otvorenie okien ale môže poskytnúť okamžité a intenzívne osvieženie vzduchu, najmä ak je vonku príjemné počasie a prúdi jemný vánok. To môže byť užitočné aj pokiaľ chcete rýchlo vymeniť vzduch v miestnosti alebo sa zbaviť vysokej vlhkosti, prípadne silného zápachu v interiéri. Okná si teda pokojne otvorte, znížte ale výkon rekuperačnej jednotky, aby sa vzduchotechnické potrubie nezanieslo prachom.
V prípade, že bývate pri rušnej ceste a okná si otvoriť nemôžete, využite naplno funkciu nočného predchladenia alebo funkciu bypassu rekuperačnej jednotky. Privádzaný vzduch nebude ohrievaný v rekuperátore. Pohrajte sa s výkonom jednotky, čím vyšší prietok je pre vás z hľadiska akustického komfortu prijateľný, tým rýchlejšie váš domov predchladíte.
Ako aktivovať bypass alebo nočné predchladenie nájdete v manuáli. Ak si nie ste istí, pokojne nám napíšte alebo zavolajte .
Čo (ne)robiť pred odchodom na dovolenku?
Možno ste zvyknutí pred odchodom na dovolenku zhodiť ističe, utiahnuť kohúty a zamknúť. Pokiaľ ide o rekuperáciu úplné vypnutie neodporúčame.
Namiesto neho ju môžete nastaviť na nižší výkon, čo môže byť kompromis medzi úsporou energie a udržovaním kvality vzduchu. Prevetrávanie môžete nastaviť iba na noc. Niektoré moderné rekuperačné jednotky napr. Atrea Duplex alebo Ventbox
majú automatické režimy, ktoré upravujú vetranie podľa aktuálnych podmienok. Ak máte takýto systém, máte vyhrané. Pokiaľ vaša jednotka umožňuje riadenie podľa časového režimu, môžete ju naprogramovať tak, aby sa zapínala a vypínala podľa potreby.
Keď niečo z toho nestihnete, nerobte si z toho hlavu. Vyrazte na dovču, poriadne sa vyluftujte a ono to nejako dopadne :).
Aktualizované dňa 2/7/2024