Ako si vybrať rekuperačnú jednotku? 8 vlastností, ktoré by váš mali zaujímať
Pri výbere centrálnej vetracej jednotky s rekuperáciou tepla pre rodinný dom alebo byt je dôležité zvážiť niekoľko kľúčových parametrov, aby zodpovedala vašim potrebám. Pripravili sme pre vás 8 najdôležitejších bodov, na ktoré je dobré sa zamerať.
1. Vzduchový výkon
Jednotka by mala mať dostatočný výkon na výmenu znehodnoteného vzduchu za čerstvý v celom dome. Tento výkon sa udáva najčastejšie v m³/h (kubických metroch za hodinu). Jednoduchou normovou požiadavkou (ČSN EN 15665 Z-1) je odporúčaná hodnota intenzity vetrania. Tá stanovuje nutnú výmenu celého objemu vzduchu v dome aspoň raz za dve hodiny a zároveň má zaistiť pre každú osobu dávku čerstvého vzduchu min. 25 m³/h. S výpočtom odporúčanej hodnoty vzduchu v ám radi poradíme alebo ju nájdete vo svojom projekte vzduchotechniky. Našim klientom radíme vybrať jednotku s maximálnym výkonom min. o 75 m³/h vyšším, než je odporúčaná hodnota intenzity vetrania . Maximálny výkon jednotky je vždy uvedený v energetickom štítku jednotky.
!!! NÁŠ TIP:
Pri výbere jednotky vždy počítajte aj s tlakovou stratou systému. Zvyčajná tlaková strata sa pohybuje pri rodinných domoch do 100 Pa. Pokiaľ však do systému osadíte napr. teplovodný výmenník, dodatočnú filtráciu, potrubný zvlhčovač alebo použijete nevhodnú veľkosť vzduchovodov či výustok, tlaková strata sa navýši a vy budete potrebovať silnejšiu jednotku. S určením tlakovej straty rozvodov vám radi pomôžeme.
2. Účinnosť rekuperácie
Udáva, aké množstvo tepla je rekuperačná jednotka schopná z odchádzajúceho vzduchu zachytiť a vrátiť späť do domu. Vyššia účinnosť znamená nižšie tepelné straty a lepšiu úsporu energie. Dnes je pre centrálne vetracie jednotky bežná účinnosť nad 85 %.
Viac sme už napísali tu Rekuperátor a účinnosť rekuperácie - Luftuj.cz
!!! NÁŠ TIP:
Pokiaľ chcete porovnať účinnosť rekuperácie rôznych jednotiek, je vhodné ju porovnávať vždy pri rovnakom prietoku vzduchu. Účinnosť sa výrazne mení s prietokom. Čím nižší je prietok vzduchu, tým je obvykle vyššia účinnosť rekuperácie. Zároveň táto informačná hodnota je pravdivá iba vtedy, ak je hmotnostný prietok vzduchu na prívode a odvode dokonale vyvážený.
3. Hluk
Hlukové parametre sú dôležité, najmä ak bude jednotka umiestnená blízko obytných priestorov ako je spálňa alebo detská izba. Hladina akustického výkonu (LWA) je udávaná v dB. Hluk do okolia jednoducho porovnáte z energetického štítku. Hluk do potrubia (sanie, výfuk, prívod, odvod) zistia väčšinou iba odborníci s prístupom k softvérom výrobcu. Projektant vďaka tomu dokáže navrhnúť vhodné tlmiče a ďalšie komponenty rozvodu, ktoré hluk šíriaci sa potrubím eliminujú.
!!! NÁŠ TIP:
Pokiaľ porovnávate hluk do okolia, dajte si pozor, či porovnávate rovnaké hodnoty. Výrobcovia uvádzajú hodnoty na plášti ale aj hodnoty merané 3 m od jednotky. Hodnota akustického výkonu sa mení s aktuálnym výkonom jednotky. Aj tu platí pravidlo, že silnejšia jednotka prináša výhody. Pokiaľ budete môcť jednotku prevádzkovať na menšie percentá jej maximálneho výkonu, bude vytvárať menší hluk.
4. Energetická náročnosť
Výrobca je povinný uvádzať aké množstvo energie jednotka spotrebuje pomocou troch ukazovateľov:
Energetickú náročnosť je možné jednoducho porovnať podľa dvoch hodnôt uvádzaných výrobcom.
Trieda energetickej náročnosti - za zaradením do triedy A+, A, B... je skrytý pomerne zložitý výpočet. Nie vždy je spravodlivý a zodpovedá realite. Uvažuje napr. možnosti regulácie systému, ktoré nemusia byť projektantom alebo užívateľom vôbec použité. Preto rozdiel medzi jednotkou zaradenou do triedy energetickej náročnosti A a A+ nemusí byť vo Vašom konkrétnom prípade žiadny.
SEC je špecifická spotreba energie na vetranie na 1m 2 vykurovanej podlahovej plochy bytu alebo budovy – za celým číslom stojí opäť dlhý výpočet a rozdeľuje sa ešte podľa typu podnebia, v akom je jednotka použitá.
Specific power input (SPI) - je uvádzaný v W/(m 3 /h). Zjednodušene určuje koľko wattov jednotka spotrebuje, aby cez ňu pretiekol 1m 3 /h.
Moderné rekuperačné jednotky sú často vybavené úspornými ventilátormi s nízkou spotrebou elektrickej energie. Ideálna je trieda energetickej účinnosti A alebo A+.
5. Filtrácia vzduchu
Dôležitým faktorom je aj kvalita filtrov a ich dostupnosť. Filtre zabezpečujú, aby vaša jednotka vydržala čo najdlhšie a aby sa do vašej domácnosti nedostal prach a iné látky. Všetky jednotky sú vybavené minimálne filtrami proti prachu na saní z vonkajšieho priestoru a na odvodnej vetve z domu.
Uistite sa, že jednotka má filtre úrovne, ktorá je pre vás vhodná (nielen z pohľadu alergií, nečistôt v okolí ale aj neskorších nákladov na obstaranie). Počítajte s tým, že filtre budete musieť minimálne každé 3 mesiace meniť. Na ceny sa pozrite do nášho e-shopu FILTRE - Luftuj.cz a viac o filtroch sme už písali tu: Filtre pre rekuperáciu - Luftuj.cz
6. Možnosť ovládania a regulácie
Zvážte, či chcete jednotku, ktorú je možné ovládať cez smartfón alebo integrovať do systému inteligentnej domácnosti. Moderné rekuperačné jednotky často umožňujú nastavenie automatických režimov v závislosti od vlhkosti alebo koncentrácie CO₂.
Zistite si, ako jednotka používa boost tlačidla a či ich je možné programovať. Mnoho klientov oceňuje možnosť riadiť vetranie pomocou časových režimov alebo ďalšie vstupy.
Pre pasívne domy a obzvlášť drevostavby odporúčame ako vhodné riadenie Constant Flow.
7. Veľkosť a priestor pre inštaláciu
Skontrolujte rozmery a priestor, kde bude jednotka umiestnená. Niektoré systémy môžu vyžadovať dostatok miesta na prístup k filtrom a ďalším servisným častiam. Aká je jednotka v reáli veľká, vám radi ukážeme v našom showroome v Slatiňanoch alebo sa pozrite na naše video.
8. Doplnkové funkcie
Niektoré jednotky majú pridané funkcie, ako sú bypass (letná prevádzka bez rekuperácie tepla), entalpické výmenníky (pre rekuperáciu vlhkosti) alebo možnosti chladenia vzduchu v lete.
Nie je to málo, na čo sa zamerať a každá jednotka má svoje výhody a nevýhody. Vždy sa môžete poradiť, ktorú jednotku vybrať s naším technikom na info@luftuj.cz alebo na telefóne – infolinka