Predohrev pre rekuperáciu
LUFŤÁCI RADÍ …
AKO VYBRAŤ REKUPERAČNÚ JEDNOTKU – PREDHREV ÁNO, ČI NIE, ČO JE TO PROTIMRAZOVÁ OCHRANA
Čo sa deje v zime v rekuperačnej jednotke
Tzv. predohrev slúži na predhriatie vonkajšieho vzduchu, ktorý vstupuje do rekuperátora. Problém sa týka predovšetkým diagonálnych protiprúdových výmenníkov, ktoré majú vysokú účinnosť. Ako bolo popísané v predchádzajúcom článku, rekuperátor tvorí jemné, tvarované lamelky, ktorými prúdi jedným smerom chladný vonkajší vzduch a druhým teplý, niekedy aj veľmi vlhký, vzduch z interiéru. V normálnom prípade odvádzaný vzduch prehreje celý rekuperátor. Odovzdáva tak teplo po celej dĺžke výmenníka. V zimnom období dochádza ku kondenzácii vodnej pary na stenách rekuperátora, čo ešte navyšuje účinnosť rekuperácie. Pokiaľ je však vonkajšia teplota dlhodobo napr. pod -5 °C a vnútorná 20 °C, potom sa môže stať, že odvádzaný vzduch nemá dostatočnú kapacitu prehriať rekuperátor po celej dĺžke. Tým vzniká riziko, že vzniknutý kondenzát môže začať mrznúť, navyšovať svoj objem a behom chvíle nenávratne zničí jemné lamelky rekuperátora.
Protimrazová ochrana rekuperačných jednotiek
Kvôli možnosti zamrznutia rekuperátora sú takmer všetky jednotky vybavené tzv. protimrazovou ochranou. Tá monitoruje teploty na výfuku z jednotky av prípade zníženia pod danú teplotu napr. 2 °C spustí určitý typ ochrany. Každý výrobca rieši tento problém po svojom.
A) Základným riešením protimrazovej ochrany je vypnutie jednotky (napr. EHR 140 Akor ).
B) Niektoré jednotky vypnú na určitý čas sania do domu, tak aby odvádzaný vzduch rýchlo rozohral rekuperátor. Potom sa opäť prepne do normálneho režimu. Zástupcom sú jednotky od spoločnosti 2VV.
C) Viac sofistikovaným postupom je obyčajné poníženie prívodu voči odvodu. V určitých intervaloch jednotky zmerajú teplotu a podľa toho buď o ďalších 25 % znížia prívod, alebo naopak navýšia a jednotka sa vracia do normálu.
D) Zaujímavým spôsobom je použitie zmiešavania. Týmto riešením je známa napr. jednotka EHR 280 AKOR alebo EHR 325 AKOR . V prípade potreby nenasáva 100% vzduchu z vonku, ale časť prichádzajúceho vzduchu je nasávané tzv. piatym hrdlom jednotky. Problém môže nastať v prípade, že jednotka nie je umiestnená v úplne čistom priestore alebo priestore, kde nesmie dochádzať k podtlaku (krb, plynové spotrebiče a pod.). V celom dome tak vzniká podtlak.
Toto riešenie je možné pomocou MSK-AFP použiť u všetkých jednotiek bez predohrevu.
E) Posledným 100% účinným riešením je integrovaný predohrev vzduchu v jednotke alebo predohrev na sacom potrubí (zem, voda, elektrina, …)
Ako funguje predohrev a aké sú typy predohrevov
Použitím akéhokoľvek funkčného typu predohrevu je zaistené, že jednotka tzv. nepadá do módu protimrazovej ochrany. Tzn., že stále privádza a odvádza také množstvo vzduchu, ktoré práve potrebujete.
1) Zemný výmenník
je pri správnom prevedení 100% efektívna. Na zamyslenie je však vhodnosť podložia, veľkosť pozemku, vstupné investície, zvýšený príkon ventilátorov (ktoré musia prekonať vyššiu tlakovú stratu), stránka hygieny a nutného servisu. Veľkou výhodou je však možnosť „predchladenia“ sacieho vzduchu v letnom období.
2) Vodný výmenník
sa obvykle umiestňuje na sacie potrubie. Problémom je jeho možné zamrznutie as tým spojené opatrenia. Takže sa dostávame do situácie, keď razom riešime už dve protimrazové ochrany. To sa dá samozrejme obísť použitím média s nižšou teplotou trojného bodu. Výhodou je ekonomicky nižšia spotreba (využívame hlavné zdroje vykurovania pre rodinný dom, napr. plyn alebo tepelné čerpadlo).
3) Elektrický ohrievač – INTEGROVANÝ v jednotke alebo POTRUBNÝ
Sú najčastejšími typmi predohrevov rekuperačných jednotiek vôbec. Výhodou integrovaného predohrevu je bezproblémová montáž bez akýchkoľvek obmedzení. Nevýhodou snáď len navýšenie ceny jednotky. U potrubných ohrievačov je nutné dodržať bezpečnostné protipožiarne opatrenia, ako je napr.: - pred a za ohrievačom je nutné inštalovať minimálne 0,5 m oceľového potrubia na zamedzenie kontaktu s horľavými dielmi - použitie čidla prietoku vzduchu alebo tlakového čidla na blokovanie chodu ohrievača pri poklese prietoku, resp. rýchlosti prúdenia pod povolenú medz.
Iste Vás napadlo, aký má zmysel šetriť energiu rekuperáciou a potom ohrievať vzduch elektrickým ohrievačom s výkonom 1,4 kW?
To je samozrejme dobrá otázka, preto je dobré zvoliť adekvátny ohrievač av prípade veľmi nízkych teplôt znížiť výkon jednotky. Ohrievače sú vyrábané tak, aby predohrievali vzduch naozaj len natoľko, koľko je potrebné, sú preto plynule regulované (0–100 %), takže pokiaľ je vonku teplota blízka 0 °C, potom je spotreba naozaj minimálna. Elektrické ohrievače sú obvykle vybavené vykurovacími špirálami alebo tzv. PTC teliesky, ktoré sú podľa našich skúseností o niečo ekonomickejšie.
Všeobecne odporúčame detailne preštudovať návod k Vami vybranej jednotke a zoznámiť sa s logikou protimrazovej ochrany danej jednotky. V prípade, že informácie nie sú dostupné, tak nás prosím informujte a my to skúsime vypátrať priamo u výrobcu.
Ak potrebujete osobnú konzultáciu, volajte alebo píšte!
Potrubné elektrické predohrevy: TU
Jednotky s integrovaným predohrevom: VENUS , SAVE
Jednotky so zmiešavacou klapkou: EHR 280 AKOR a EHR 325 AKOR