Rekuperácia vs. digestor
Aký zvoliť digestor na rekuperáciu je častou otázkou našich klientov. Ako odviesť znečistený vzduch vznikajúci pri varení, vyprážaní a pečení, aby nedošlo k ovplyvneniu systému vetrania s rekuperáciou, sa Vám pokúsime vysvetliť v tomto článku.
Základným pravidlom je, že mastný vzduch nesmie vstúpiť do rekuperačného systému. V žiadnom prípade potom nesmie doputovať do rekuperátora, ktorý by mohol nenávratne zničiť.
Všeobecný problém odťahových digestorov = podtlak
Klasický odťahový digestor odvádza vzduch z kuchyne von a vytvára tak v dome podtlak. Pokiaľ neotvoríte okno alebo nemáte zaistený iný ľahký prístup vonkajšieho vzduchu do interiéru, môže sa stať, že po chvíli odťahový digestor nemá čo odsávať a vysaje aj vzduch z potrubia rekuperácie. Keďže najbližšia výustka je odvodný ventil v kuchyni, podtlak môže v extrémnom prípade vyvolať zmenu smeru prúdenia vzduchu práve v potrubí, ktoré vedie do kuchyne. Tzn. všetky nečistoty, hromadiace sa v potrubí naraz, môžu začať putovať opačným smerom.
Možnosti riešenia
1) CIRKULAČNÝ (RECIRKULAČNÝ) DIGESTOR
Tento typ digestorov je odporúčaný väčšinou projektantov. Vzduch s mastnotami je prefiltrovaný a zostáva v rovnakej miestnosti. Nedochádza tak k zmene tlakov. Systém rekuperácie nie je nijako ovplyvnený. Väčšina klientov a kuchynských štúdií však tomuto riešeniu väčšinou príliš neveria.
Digestor musí byť vybavený tukovou filtráciou. Ideálna je kombinácia ťahokovu (nerezový kazetový filter je umývateľný v umývačke riadu) a uhlíkového filtra, ktorý pohltí mnoho pachov. Zásadnou požiadavkou je pravidelná údržba. Na potrebu výmeny alebo servisu filtrov Vás kvalitné digestory upozornia samé.
Výber cirkulačných digestorov je dnes naozaj veľký a digestor nemusí znamenať nič škaredé. Naopak, môže sa stať dizajnovou dominantou celej kuchyne. Výhodou týchto digestorov je, že ich nie je nutné pripájať k žiadnemu potrubiu.
Dizajnové cirkulačné digestory vhodné pre systémy s rekuperáciou nájdete tu .
2) ODŤAHOVÉ DIGESTORY
Odťahový digestor ako bolo popísané vyššie nie je úplne ideálnym riešením. Pokiaľ však na odťahu vzduchu z domu trváte situáciu je možné vylepšiť týmito spôsobmi:
a) zabezpečenie prívodu vzduchu - otvorenie okna, stenové prívodné prvky a pod. Problém nastáva v zime, keď chladný vzduch s prietokom napr. 500m3/h nie je nič príjemné.
b) prekáblovanie s jednotkou alebo servopohonom, ktorý vypne rekuperačnú jednotku alebo zavrie vetvu do kuchyne v prípade spustenia digestora
(nie je vhodné pre všetky typy jednotiek kvôli regulácii alebo protimrazovej ochrane)
c) zaistenie prívodu vzduchu cez ohrievač - extrémny variant, ale už sme našim náročným klientom niekoľkokrát namontovali. Zvolí sa rovnako silný ventilátor ako je digestor a osadí sa zostava - filtrbox, ventilátor, ohrievač + ochranné prvky a regulačné prvky. Ovládanie sa potom prepojí s digestorom.
Na našich stránkach ponúkame tieto odťahové digestory .
3) KOMBINOVANÉ DIGESTORY (MOŽNOSŤ PREPNUTIA MEDZI CIRKULÁCIOU A ODŤAHOM)
Tieto digestory kombinujú výhody aj nevýhody oboch typov digestorov. V lete, keď otvorené okno nie je problém a rekuperácia je vypnutá nie je problém použiť funkciu odťahu av zime naopak prepnete na cirkuláciu vzduchu.
Pokiaľ v ponuke nie je digestor, ktorý by sa Vám zapáčil, je možné z akéhokoľvek odatového digestora vytvoriť recirkulačný pridaním T-kusu alebo odbočky a klapiek (buď ručných alebo so servopohonom ). Ďalším variantom je použiť špeciálnu trojcestnú klapku .
Potrubie , ktoré vyvediete napr. nad horný rad kuchynských skriniek. V tomto prípade je nutná veľmi kvalitná filtrácia.
Kombinované digestory ponúkame tieto .
4) NAPOJENIE BEZMOTOROVÉHO DIGESTORA NA REKUPERÁCIU
Toto riešenie umožňujú iba niektoré typy jednotiek. Zásadné je, aby rekuperačná jednotka mala dostatočný výkon a aby digestor bol vybavený kvalitnou filtráciou, tak ako je to pri cirkulačnom variante.
Možnosti riešenia napojenia sú väčšinu tieto:
a) jednotka je vybavená piatym hrdlom a vzduch z digestora obchádza rekuperátor (tzn. využíva sa odťahový ventilátor rekuperačnej jednotky). Aj tak je ale systém rekuperácie nefunkčný (rekuperátor nie je dotovaný žiadnym teplým vzduchom). Tento systém ponúka napr. vybrané jednotky SAVE od spoločnosti Systamair.
(zdroj www.systemair.com)
b) jednotka umožňuje zónovanie. Tzn., že odvod vzduchu je za jednotkou rozdelený pomocou trojcestnej klapky. Klapka reguluje prietok vzduchu z kúpeľní, WC atď. a vzduch nechá prúdiť iba z kuchynskej vetvy. Systém spája výhody prevádzky digestora s odťahom (odvod pár, pachov a prísun čerstvého vzduchu) s výhodami recirkulačnej prevádzky (zamedzenie tepelných strát). Digestor napojený na rekuperáciu pracuje bezhlučne, s minimálnymi tepelnými stratami, predovšetkým ale plní podmienky, za ktorých je možné certifikovať dom ako pasívny. Prepojenie ponúkajú napr. jednotky DUPLEX od spoločnosti ATREA.
(zdroj www.digestore-faber.cz)
Rozhodnutie, aký typ digestora zvoliť potom samozrejme záleží aj na ďalších faktoroch (krbové kachle, početnosť vyprážania atď.). Finálne rozhodnutie tak nechávame na samotnom klientovi.
EDITOVANÉ 13/12/2021