Rekuperácia vs. klimatizácia
Vetranie s rekuperáciou vs. klimatizácia
Začnime vysvetlením pojmu klimatizácia a rozdielnosťami od vetrania s rekuperáciou tepla.
Rozdiel medzi klimatizáciou a pasívnym vetraním s rekuperáciou je predovšetkým v úprave vzduchu. Pokiaľ použijeme pojem klimatizácia tak privádzaný vzduch je upravený a to obvykle ako zmenou teploty , tak možnosťou zmeniť vlhkosť .
To je možné vykonávať aj pri vetraní so spätným ziskom tepla (rekuperáciou), ale pri absencii ďalšieho výmenníka je zmena teploty privádzaného vzduchu len v moci fyziky a vstupných podmienok. Chladnejší alebo teplejší vzduch ľubovoľnej teploty do domu pomocou pootočenia žiadneho kolieska na ovládači pri rekuperácii nedostaneme. Vždy sa budeme pohybovať v limitoch vonkajšej a vnútornej teploty.
Pojem klimatizácia je často laickou verejnosťou vnímaný ako prvok, ktorý privádza aj čerstvý vzduch. To však je predovšetkým pri rezidenčnom vetraní zásadný omyl. Tzv. splitové jednotky iba upravujú teplotu vnútorného vzduchu , ale vonkajší vzduch neprivádzajú .
Všetko súvisí predovšetkým s veľmi nízkou hodnotou tepelnej kapacity vzduchu . Tam, kde je možné viesť malinkou hadičkou veľmi ticho vysokým prietokom niekoľko kW tepla alebo chladu pomocou vody/chladiva, by muselo byť potrubie vedúce vzduch niekoľkonásobne väčšie a navyše s veľkými problémami s hlukom, tlakovými stratami a tepelnou izoláciou. Asi je každému jasné, že pri priemyselných prevádzkach to nie je problém ale pri bytoch alebo rodinných domoch je to toto riešenie nie je celkom vhodné.
Merná tepelná kapacita (0 °C):
Vzduch: 1,01 kJ/kg.K
Voda: 4,18 kJ/kg.K
Porovnanie potrebnej veľkosti potrubia na prenos rovnakého množstva tepla a chladu rôznych médií:
Vzhľadom k požiadavkám na zvýšený komfort predovšetkým v letných mesiacoch sa stretávame s veľkým množstvom dopytov na kombináciu systému rekuperácie a klimatizácie .
Ponúkame Vám preto tieto možnosti riešenia:
1) Pasívna rekuperácia + tepelné čerpadlo vzduch-vzduch (split) – oba systémy sú nainštalované samostatne.
Systém rekuperácie pomáha rýchlejšej distribúcii tepla/chladu po dome. Jedná sa o systém, ktorý je možné využiť nielen v extrémoch vonkajších teplôt, ale klimatizácia je možné použiť na vykurovanie v prechodnom období, kedy nie je vhodné zapínať primárny zdroj tepla (napr. podlahové vykurovanie alebo aktivovať radiátory). Tento systém umožňuje ohriatie aj dochladenie interiéru vo veľmi krátkom čase. Nutnosťou je však pri rodinných domoch inštalácia niekoľkých vnútorných jednotiek, odporúčame minimálne jeden split 3-5kW na každé podlažie.
Rozvody klimatizácie by mali kalkulovať s pozíciou vnútorných klíma jednotiek, aby nasávaný vzduch nemal príliš nízku teplotu a nedochádzalo ku kondenzácii.
2) Pasívna rekuperácia + vodný výmenník tepla (zdroj napr. tepelné čerpadlo (x)-voda)
Vodný výmenník je osadený za rekuperačnou jednotkou na potrubí prívodného vzduchu (pred rozdeľovačom). Výmenník je napojený na zdroj tepla/chladu vykurovacej sústavy (pre chladenie je možné využiť iba ak máte tepelné čerpadlo s možnosťou reverzného chodu). Pri tomto riešení je nutné zaistiť reguláciu teploty vody tak, aby teplota vzduchu nebola príliš nízka alebo vysoká a opäť nehrozila kondenzácia vodnej pary v potrubí/na potrubí alebo poškodenie plastového potrubia (reguláciu obvykle zaisťuje profesia vykurovania). Rekuperačné jednotky s lepšími možnosťami regulácie dokážu ovládať zmiešavací uzol a pod. Obvykle však postačí tradičný ventil/hlavica s dostatočným rozsahom teplôt.
Ako výmenník odporúčame použiť skôr chladič ako ohrievač . Síce bude výkon pri vykurovaní o niečo nižší, ale chladiče majú odvod kondenzátu, ktoré ohrievače postrádajú.
3) Riešenie 2) + CIRUKULÁCIA
Riešenie popísané v bode 2) je možné zefektívniť tým, že sa využijete cirkulácia vzduchu.
Pri väčšine rekuperačných jednotiek pre RD obsahuje prívodný vzduch 100% vonkajšieho vzduchu. Existujú však aj jednotky, ktoré dokážu časť vnútorného vzduchu (z čistých miestností) využiť, upraviť teplotu a zmiešať len s potrebným množstvom vonkajšieho čerstvého sacieho vzduchu. Podľa možnosti riadenia rekuperačných jednotiek potom zmiešavanie prebieha trvalo alebo sa čerstvý vzduch dodáva len intervalovo (napr. len 10´ za hodinu).
Pri riešení 2) a 3) už nastáva problém s pomerne malým množstvom kW, ktoré dokáže systém pomocou vzduchu preniesť. S tým je spojená potreba väčšieho množstva potrubia, tepelnej izolácie, eliminácie hlučností atď.
Ďalej je nutné pripomenúť fakt, že prívodná výustka na teplovzdušné vykurovanie by mala byť z hľadiska distribúcie vzduchu skôr pri podlahe, ale pri režime chladenia naopak pod stropom. Obvykle sa volí variant strop.
JEDNOTKY S MOŽNOSŤOU CIRKULÁCIE:
DUPLEX S REGULÁCIOU RD5 (nutné doplniť o prepojenie sacej a odpadovej vetvy + regulačné klapky a servopohony)
4) Aktívne rekuperačné jednotky s vonkajším jednotkou
Sú to jednotky obvykle s možnosťou cirkulácie vnútorného vzduchu, ktoré majú integrovaný výmenník a je možné ich napojiť na zdroj tepla/chladu (vonkajšia kondenzačná jednotka), s ktorým na priamo komunikujú.
Jednotky majú obvykle 5 hrdiel. 5. hrdlo slúži obvykle na odvod tzv. cirkulačného vzduchu. Treba podotknúť, že sa jedná o pomerne drahý systém s malým množstvom prenášaného množstva kW tepla/chladu, ale je kompletne regulovateľný, takže všetko je možné ovládať z jedného ovládača.
JEDNOTKY DUPLEX RA5, RB5, RK5 + DOOBJEDNAŤ VONKAJŠIU ČASŤ, VÝMENNÍKY ATD.
JABLOTRON FUTURA + modul CoolBreeze
5) Aktívne rekuperačné jednotky bez vonkajšej jednotky
U týchto jednotiek si nie sme istí, či tieto jednotky, možno ešte označovať za rekuperačnú. Využívajú síce odpadového tepla, ale na jeho využitie používajú celoročne pomerne veľké množstvo energie na chod tepelného čerpadla. Nemajú totiž rekuperačný výmenník (rekuperátor). Systém obvykle nie je dostačujúci na kvalitné chladenie ani vykurovanie je drahý a má vysokú spotrebu. Tento systém preto našim klientom obvykle nemontujeme.
6) Zemný výmenník na sanie
Toto riešenie sa neradí medzi nemechanické systémy, ktorými je možné regulovať teplotu. Limity teplôt sú opäť dané iba prírodnými podmienkami. Pre toto riešenie je nutná konzultácia s projektantom, ktorý určí, či je hornina vhodná. Ďalej je nutné pracovať s istotou vzniku kondenzátu v potrubí pod zemou, čistiteľnosťou systému atď. Pre systémy so zemným výmenníkom odporúčame osadiť aj klasické sanie nad úrovňou terénu (na stene).
Naposledy editované:
30/03/2020