Rekuperátor a účinnosť rekuperácie
LUFŤÁCI RADÍ …
AKO VYBRAŤ REKUPERAČNÚ JEDNOTKU – REKUPERÁTOR a ÚČINNOSŤ REKUPERÁCIE
Čo je rekuperácia:
Jednoducho povedané, v zime keď otvoríte okno, teplo letí von z domu. Pri rekuperácii odchádzajúci vzduch (z kúpeľne, kuchyne, WC, …) odovzdá svoju energiu = teplo vonkajšiemu vzduchu v tzv. rekuperačnom výmenníku. Teplo sa odovzdáva cez teplosmennú plochu (plast/hliník) bez toho, aby sa fyzicky tieto dva prúdy vzduchu stretli. Vonkajší čistý vzduch sa v jednotke prefiltruje od prachu, peľu a pod., v rekuperátore sa ohreje a ďalej pokračuje do obývaných miestností (spálňa, detská izba, obývacia izba, pracovňa, …). V lete rekuperátor pracuje na rovnakom princípe, nechráni však teplo, ale chlad vo vašom interiéri.
Účinnosť rekuperácie:
Je dôležitou hodnotou pri výbere jednotky, nie však rozhodujúcou. Výrobcovia udávajú túto hodnotu za štandardizovaných podmienok (exteriér -5 °C, interiér +20 °C). V prípade, že pri týchto meraniach dôjde ku kondenzácii, účinnosť sa dostáva u niektorých jednotiek až k 97 %. V reálnej prevádzke uvažujte však s priemernou účinnosťou cca o 15 % nižšou ako je hodnota udávaná výrobcami. Na svete mnoho výrobcov rekuperátorov nie je, u väčšiny v SR predávaných jednotiek pre rodinné domy sa vyskytujú rekuperátory približne od niekoľkých výrobcov. Zaujímavosťou je, že svoje jednotky v SR vybavujú vlastnými českými rekuperátormi hneď dve veľké značky. Podľa našich skúseností materiál rekuperátora (hliník/plast) nehrá u rodinných domov žiadnu významnú úlohu.
Typy rekuperátorov (rekuperačných výmenníkov):
A) Protiprúdový doskový rekuperátor
1) Krížový (účinnosť okolo 60 %, bez problémov s protimrazovou ochranou, v dnešnej dobe sa v rekuperačných jednotkách pre rodinné domy takmer nevyskytuje). U niektorých severských výrobcov sa napr. používajú dva za sebou.
2) Diagonálna (účinnosť okolo 90 %, nutná protimrazová ochrana pre nižšie teploty, najpoužívanejší typ rekuperátora – výrobcovia jednotiek Elektrodesign, Atrea, 2VV, …). Niekoľko výrobcov umožňuje na zimu vymeniť za entalpický.
B) Protiprúdový rúrkový
(účinnosť 50–70 %, funguje dobre pri odovzdávaní tepla medzi prúdmi vody, pre centrálne vzduchotechnické jednotky je však príliš veľký a tým stráca na atraktívnosti, hoci jeho tlakové straty sú nižšie a nemá problémy s kondenzáciou a zamŕzaním, jeho najväčšie využitie je momentálne pri lokálnych rekuperačných jednotiek do steny – napr. ECO ROOM, kde sa často nazýva ako „slamkový“)
C) Rotačný (regeneračný) rekuperátor
(účinnosť okolo 80%, jednotky bez nutnosti odvodu kondenzátu , jeden motor na otáčanie rekuperátora navyše, s teplom odovzdáva aj časť vlhkosti , tento typ rekuperátora reprezentujú predovšetkým jednotky značky Systemair a Domekt )
D) Striedavý rekuperátor
(účinnosť je rôzna obvykle 70–80 %, smer prúdenia vzduchu jedným kanálom sa v jednotlivých intervaloch strieda, rekuperátor/akumulátor sa tak chvíľu nabíja a potom vybíja, podobným rekuperátorom s udávanou vyššou účinnosťou sú vybavené jednotky Jablotron FUTURA , ktoré využívajú systém aj pre spätný zisk vlhkosti)
Entalpický výmenník
vyrábaný väčšinou v tvare protiprúdového diagonálu, rovnako ako ostatné vyššie zmienené rekuperátory, zabraňuje priamemu kontaktu odvádzaného vzduchu s privádzaným čerstvým vzduchom, ale zároveň dovoľuje prestup časti vodných pár späť do privádzaného čerstvého vzduchu. Vhodný do domov, kde hrozí presušenie (typicky drevostavba s malou produkciou vlhka). Pri výbere toho typu rekuperátora, sa u výrobcu starostlivo informujte o type membrány, záruke na rekuperátor a jeho cenu. Ide stále o celkom nové riešenie, životnosť a hygiena tohto riešenia je stále diskutovanou otázkou).
Ak stále nemáte jasno, ktorý z nich je pre Váš dom najlepší, tak v tom nie ste sami! Jednoducho, každý z rekuperátorov má svoje klady aj zápory. Preto vám ponúkame čo najviac typov, aby si každý mohol vybrať.
Ak potrebujete osobnú konzultáciu, volajte alebo píšte!
Posledná editácia: 18.8.2020