Satie a výfuk rekuperácie
Varianty sania a výfuku rekuperácie
V článku si rozoberieme, ako riešime na základe našej praxe sania vonkajšieho vzduchu a výfuk odpadového vzduchu pri pasívnych vetracích systémoch s rekuperáciou pre rodinné domy a byty a na čo si dať pri návrhu a realizácii pozor.
Hoci sa táto časť VZT systému zdá ako jednoduchá, jednoznačná alebo úplne bezproblémová, opak je pravdou. V saní vonkajšieho vzduchu a výfuku odpadového vzduchu von vznikajú horšie podmienky s rizikom vzniku kondenzátu as tým spojených rizík. Je to dané tým, že má sací alebo výfukový vzduch najväčší rozdiel teplôt voči okolitému prostrediu. Ďalším rovnako dôležitým faktorom v danej situácii je vlhkosť vo vnútri alebo mimo potrubia.
Ako by malo vyzerať bezproblémové riešenie?
Optimálne je, keď je potrubie vedené v tepelnej obálke budovy (rovnako ako prívodné a odvodné rozvody). Tzn. ideálne je mať technickú miestnosť situovanú pri S alebo SV exteriérovej stene. V technickej miestnosti s izbovou teplotou mať rekuperačnú jednotku.
Vzdialenosť vyústenia sania a výfuku by mala byť v rozostupe min 1,5 m, optimálne viac ako 3 m od seba pokiaľ je potrubie vyústené do jednej steny. Vhodné je aj tzv. riešenie „cez roh“.
Rozvody, ktoré vedú výfukovaný a nasávaný vzduch, je v tomto prípade vhodné vykonať kompletne v systéme EPE . Pokiaľ je nutné viesť potrubie vo väčšom priemere (nad 180 mm), potom odporúčame SPIRO prevedenie . Toto potrubie a všetky tvarovky je potrebné dôkladne tepelne izolovať napr. kaučukovou izoláciou .
Súčasťou oboch potrubí by mala byť spätná klapka , buď motýliková (lacnejšie riešenie) alebo uzatváracia so servopohonom na sanie (drahšie riešenie). Klapka je dôležitá pokiaľ sa systém vypne napr. v dôsledku výpadku elektriny.
Drahšie riešenie s uzatváracou klapkou používame iba v týchto prípadoch:
- predpoklad silného vetra v smere kolmo na saciu mriežku
- predpoklad pravidelného dlhodobého vypínania systému (napr. rekreačné objekty)
Zakončenie tohto potrubia na fasáde riešime napr. mriežkou WFK , ktorá sa na fasádu buď prilepí alebo priskrutkuje. Druhou variantou je aj výfukový kus VKF , ktorý zároveň rieši problém s odkvapom kondenzátu alebo dažďovej vody ďalej od fasády a spáduje sa od fasády dole – jeho ne/použitie môže byť pre niekoho aj otázka priemyselnejšieho vzhľadu. Je použiteľný na výfuk aj sanie.
Kedy môžu nastať alebo nastanú problémy?
1) výfuk nevykurovaným priestorom
Tie nastanú, pokiaľ musíte viesť potrubie s vyfukovaným vzduchom nevykurovaným priestorom, a to v prostredí blízkom vonkajším klimatickým podmienkam. Najväčším problémom je vedenie pôdnym priestorom nad izoláciou, kde je v zimnom období veľmi nízka teplota a vyfukovaný vlhký (ak práve dochádza v rekuperátore ku kondenzácii, tak 100% vlhký) vzduch začne vďaka vyššie položenému rosnému bodu kondenzovať na stenách potrubia.
Potrubie môže byť izolované akokoľvek, ale pokiaľ neexistuje nič, čo by mu zvonku dodalo teplo, tento jav nastane. V tomto prípade je nutné rozvod čo najviac zjednodušiť a vyspádovať buď smerom k vonkajšej mriežke alebo späť smerom k jednotke, kde je nutné nad hrdlom výfuku z jednotky osadiť kondenzačný kus s odvodom kondenzátu do odpadu. Kondenzát nesmie stekať do jednotky!
Takto sa musí postupovať vo všetkých ďalších možných prípadoch, keď nie je isté, aká bude teplota v okolí potrubia a aká teplota s vlhkosťou vo vnútri potrubia. Tieto problémy a ich intenzita je závislá na konkrétnej situácii a tiež aktuálnych klimatických podmienkach.
2) nedostatočná vzdialenosť mriežok na sanie a výfuk
Čo sa týka rozmiestnenia sania a výfuku, tak je veľmi problematické umiestnenie blízko vedľa seba, kedy bude veľmi často dochádzať k nasávaniu odpadového vzduchu. Pokiaľ to už musí byť takto riešené, potom musí byť sanie umiestnené na západnejšiu stranu ako výfuk, pretože väčšinu roka prúdi vzduch od západu a pokiaľ by bol výfuk západnejšie, bol by často odpadový vzduch sfúknutý do sania. Pre ilustráciu viď obrázok.
Pozn. Vyššie uvedené bude platiť v prípade, že sa radikálne nepribrzdí Golfský prúd.
Najlepšie sa dá malý priestor na sanie s výfukom vyriešiť tým, že sa výfuk vyvedie strechou pomocou výfukovej hlavice napr. HR-WTW. Pri tomto riešení nesmieme opäť zabudnúť na kondenzačný kus s odvodom kondenzátu nad jednotkou
Krajným riešením, kedy to už nejde inak, je potom použitie kombinovanej mriežky napr. CVVX , kedy sa výfuk nasadí na kolmý smer od steny a sanie na smer po stene.
Úplne nevhodným riešením je tiež nasávanie vzduchu na streche, kedy by sa v lete nasával horúci vzduch z rozpálenej strechy a hrozilo by nasávanie napr. pachov z odvetrania kanalizácie či splodín z komínov.
Ako sme písali na začiatku článku, pri dodržaní určitých zásad a pravidiel bude táto časť VZT systému bezproblémová, ale oplatí sa nešetriť.
Publikované dňa 19.8.2020,
Autori článku: Ing. Tomáš Trávníček, Ing. Pavla Skalická - Luftuj sro