Testujeme
Testovanie rozdeľovacích boxov pre rekuperáciu vol. #1
Tiež Vás zaujíma, ako sa vlastne vzduch v rozdeľovacom boxe pohybuje? Aký je jeho ideálny tvar? Koľko vzduchu ide do jednotlivých výustok?
Úvod:
O rozdeľovacích (niekedy tiež nazývaných distribučné alebo rozdeľovacie) boxoch sa toho človek v odbornej literatúre veľmi nedočíta. Box obvykle slúži na rozdelenie vzduchu za jednotkou z väčšieho priemeru potrubia (väčšinou podľa Ø hrdla rekuperačnej jednotky 125, 160 alebo 200 mm) na niekoľko menších plastových potrubí Ø 75 alebo 90mm . Flexibilné potrubie potom rozvádza vzduch do jednotlivých miestností. O výhode tohto systému sme už napísali niekoľko článkov (pozri poradňa Luftuj ).
Simulácia alebo laboratórne testovanie je nákladné a je možné ho vykonať iba pre pár vyvolených boxov. Podľa našich skúseností neexistuje žiadny univerzálny box, ktorý by bol použiteľný do všetkých typov rodinných domov. A aj keby existoval, tak bude tak univerzálny, že zrejme nebude nikto schopný zaistiť zmeranie všetkých možných variant (zaslepenie hrdiel atď.). Preto sme sa rozhodli už pred niekoľkými rokmi ponúkať individuálne riešenie .
Návrh boxov vykonávame na základe našich montážnych a servisných skúseností. Aby sme nevychádzali iba z empírie, rozhodli sme sa niekoľko variantov boxov otestovať, výsledky prvého testovania prináša tento článok.
Upozorňujeme, že ide o testovanie v necertifikovanom laboratóriu, takže výsledky je nutné brať s určitou rezervou.
Testovací box:
Materiál: Pozinkovaný plech
Vstup: 160 mm
Výstup: 8x75 mm
Rozmery:
Ostatné použitý materiál na testovanie:
Ventilátor: TD 500/160 Ecowatt IP44 úsporný ventilátor
Predlžovacie potrubie k hrdlu za ventilátorom (simulácia sania do jednotky):
Materiál: SPIRO 160 MM
Dĺžka: 0,4 m
Tlmič hluku medzi ventilátorom a boxom (tradičné riešenie):
Materiál: SONOEXTRA 160 MM
Dĺžka: 1 m, v niektorých variantoch je ohnutý do pravého uhla
Predlžovacie potrubie za rozdeľovacím boxom:
Materiál: MAT ŠTANDARD 75/61 MM
Dĺžka: 1 m
Okolité podmienky:
Miestnosť: uzavretá 10x6m
Teplota: 15 ° C
Meracie prístroje:
Anemostat: Testo 405
Testovacie metódy:
Testovacia metóda # 1:
Bolo vykonané meranie rýchlosti prietoku vzduchu na konci 1 m dlhého potrubia MAT STANDARD 75/61 mm. Hodnoty boli merané 2x, na strede potrubia. Podľa nameraných hodnôt v ostatných bodoch išlo považovať 1 m dlhé potrubie za dostatočne dlhé pre ústalené prúdenie. Z nameraných hodnôt bola vypočítaná výsledná hodnota pomocou aritmetického priemeru. Výsledok je vzhľadom k rozdielnym tlakovým stratám jednotlivých variantov interpretovaný v % pre každý testovaný variant boxu nezávisle.
Testovacia metóda #2:
Bolo vykonané meranie rýchlosti prietoku sania na vstupe vzduchu do SPIRO v piatich definovaných bodoch, z ktorých bola vypočítaná výsledná hodnota pomocou aritmetického priemeru. Výsledky sú interpretované ako m/sa je možné z nich odvodiť aspoň pomerovo rozdielne tlakové straty zostavy ( tlmič hluku + box).
Výsledky jednotlivých variantov:
Testovacia metóda #1 vo väčšom a prehľadnejšom náhlade tu:
Testovacia metóda #1 a #2 po jednotlivých variantoch:
Variant 1:
Satie: 8,7 m/s
Variant 2:
Satie: 8,8 m/s
Variant 3:
Satie: 8,7 m/s
Variant 4:
Satie: 8,6 m/s
Variant 5:
Satie: 8,2 m/s
Variant 6:
Satie: 8,8 m/s
Variant 7:
Satie: 8,2 m/s
Variant 8:
Satie: 8,1 m/s
Záver:
Výsledky meraní dokazujú, že rozdiely v prietoku vzduchu v jednotlivých hadiciach nie sú nijako veľké. Najväčšia nameraná odchýlka bola pri varinate č. 5. Činila 7% rozdielu. Čo v reálnom prostredí pri prietoku vzduchu z jednotky 240 m3/h, môže byť cca 17 m3/h. U väčšiny ostatných variantov sa odchýlka pohybovala okolo 3%, čo znamená odchýlku cca 7 m3/h medzi „najsilnejšou“ a „najslabšou“ vetvou. Tieto odchýlky je možné podľa našich skúseností pomerne dobre zaregulovať na koncovej výustke.
Z výsledkov merania rýchlosti sania do potrubia SPIRO je možné usúdiť, že väčšiu tlakovú stratu vykazujú predovšetkým systémy, kde je pred rozdeľovacím boxom tlmič ohnutý do pravého uhla a prúd vzduchu smeruje kolmo na dlhšiu stranu boxu.
Z ostatných meraných hodnôt, ktoré si zatiaľ nechávame ako firemné tajomstvo, prezradíme zatiaľ snáď len to, že s predĺžením potrubia 75 mm sa odchýlky testovacej metódy č. 1 ešte znižujú. Ďalej sme napr. natáčali a pozorovali pohyb vzduchu v boxe. Objavili sme niektoré "mŕtve miesta", kde môže dochádzať napr. k hromadeniu prachu a pod.
Vďaka znalosti výsledkov z tohto malého testovania teraz môžeme lepšie definovať a optimalizovať tvar boxov a napr. rozhodnúť, na ktoré hrdlo je vhodné napojiť dlhšie potrubie.
Za tím Lufťáka spracovala:
Ing. Pavla Zavoralová